Historie budovy

Budova, kde dnes sídlí poliklinika, byla postavena v letech 1925–1927 podle návrhů prof. Ing. arch. Bohumila Chvojky ve stylu české moderny. Původně sloužila jako reprezentativní sídlo Okresní nemocenské pojišťovny a dodnes je považována za jednu z nejvýznamnějších plzeňských staveb 20. let minulého století. Její exteriéry na vás dýchnou elegancí, ale mnohem výraznější výtvarné akcenty najdete uvnitř. Dekorativní stropy a vitrážová okna nelze přehlédnout.

Rekonstrukce

Po druhé světové válce přešel celý projekt do správy Městského ústavu národního zdraví, který zde zřídil polikliniku. Tu po revoluci odkoupil soukromý vlastník a od něj později Euroclinicum, dnes EUC. Bohužel budova roky chátrala, proto EUC zahájilo rozsáhlou rekonstrukci. Objekt je ale památkově chráněn, oprava tedy musela citlivě respektovat ráz stavby. Rekonstrukce proto probíhala podle dobových fotografií a původních kolaudačních vizuálů. V rámci velkorysé rekonstrukce vznikly zcela nové prostory zubního oddělení, ordinace klinických psychologů, lékařské pokoje, recepce, oční optika, prodejna zdravotních pomůcek, rehabilitace, kavárna a také nová lékárna, která má jako jedna z prvních v republice prodejní pult přizpůsobený potřebám vozíčkářů. 

Současná tvář polikliniky

Poliklinika v současné době poskytuje péči praktických lékařů a pediatrů, zajišťuje chirurgickou a zubní pohotovost, pracovně lékařskou péči, logopedické poradenství, rehabilitaci, prsní poradnu, spánkovou ambulanci a řadu dalších služeb. V budově najdete také babybox. Ke klinice navíc patří dalších osm pracovišť v Plzni a okolních městech - Plasy, Kralovice, Pernarec a Chrást, kde jsou gynekologické ambulance a plicní ambulance v Domažlicích.