Nemoci a diagnózy

Absces

Absces je bolestivé hnisavé ložisko způsobené obvykle bakteriální infekcí. Často se vytvoří pod kůží (podkožní abscesy), ale vzniknout může i kdekoliv jinde v těle (vnitřní abscesy).

Celý článek

Celiakie

Celiakie je onemocnění způsobené imunitní reakcí organismu na lepek, což je bílkovina nacházející se v pšenici, ječmeni a žitě. Imunitní odpověď se spouští v tenkém střevě, ve kterém postupně dochází k poškození výstelky a poruše vstřebávání živin. Narušení střevní tkáně způsobuje průjmy, únavu, ztrátu hmotnosti, nadýmání, anémii a může vést k závažným komplikacím. U dětí může zhoršené vstřebávání živin vést ke zpomalení růstu a vývoje. Na celiakii bohužel neexistuje žádná účinná léčba, bezlepková dieta ale většinou pomáhá kontrolovat symptomy a zlepší stav narušené střevní tkáně. 

Celý článek

Cukrovka

Diabetes mellitus neboli cukrovka je nemoc, která se vyznačuje poruchou metabolismu krevního cukru (glukózy). Glukóza je životně důležitá pro vaše zdraví, protože je zdrojem energie pro buňky, které tvoří svaly a tkáně, a je také hlavním zdrojem výživy pro mozek. Pokud máte cukrovku, znamená to, že máte v krvi příliš mnoho glukózy, což je stav, který vám může způsobit vážné zdravotní problémy. 

Celý článek

Chřipka

Chřipka je virová infekce, která napadá dýchací systém – nos, krk a plíce. U většiny lidí vymizí sama, může mít ale i vážný, a dokonce i smrtelný průběh. Na chřipku a její komplikace zemře v České republice ročně okolo dvou tisíc lidí. Nejlepší ochranou před chřipkou je každoroční vakcinace.

Celý článek

Infekce chlamydiemi (Chlamydia trachomatis)

Chlamydiová infekce je sexuálně přenosná nemoc, kterou způsobuje bakterie Chlamydia trachomatis. Nemoc se v převážné většině případů projevuje jako zánět v urogenitálním traktu či rektu. Nemoc může probíhat i skrytě, protože část nakažených nepociťuje žádné symptomy, jako je výtok či bolesti v oblasti pohlavních orgánů. 

Celý článek

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida je jedno z nejnebezpečnějších virových onemocnění mozku v regionu Evropy a Asie. Nemoc je nejčastěji přenášena klíštětem. Infekce se u části pacientů projeví lehkým onemocněním podobným chřipce. Ve vážnějších případech se ale virus může rozšířit do tkání mozku a míchy a způsobit zánět, který může vést k vážným neurologickým a mentálním problémům vyžadujícím hospitalizaci. Při výjimečně nepříznivých okolnostech může mít onemocnění i fatální průběh. Nejefektivnější prevencí je očkování, o kterém sdělí více informací Váš praktický lékař.
Na očkování zpětně přispívá většina zdravotních pojišťoven v rámci svých preventivních programů.
 

Celý článek

Kolorektální karcinom (Rakovina tlustého střeva a konečníku)

Kolorektální karcinom je nádorové onemocnění trávicího systému postihující tlusté střevo a konečník. Pro onemocnění se běžně používá ne zcela přesný název rakovina tlustého střeva. Výskyt kolorektálního karcinomu je v České republice oproti jiným zemím vysoký (v Evropě jsme na třetím místě za Slovenskem a Maďarskem).  Nemoc začíná nejčastěji zcela nenápadně tvorbou malého slizničního polypu, který nemá nádorový charakter. V jeho buňkách ale postupně dochází ke změnám, které vedou k vzniku rakoviny. Polypy se většinou nijak neprojevují, proto se k včasnému zachycení patologických změn doporučuje pravidelné preventivní vyšetření.

Celý článek

Křečové žíly

Křečové žíly (varixy) známe jako zvětšené modrofialové uzlíkové žilní útvary na povrchu nohou, ale v podstatě jakákoliv žíla se může stát křečovou. Nohy jsou postiženy nejčastěji, protože nesou váhu celého těla. Pro některé pacienty jsou lehčí formy onemocnění jen kosmetickou záležitostí, jiným vážnější formy způsobují bolest a další komplikace.

Celý článek

Osteoporóza (řídnutí kostí)

Osteoporóza je onemocnění způsobeném řídnutím kostí, které pak mají v důsledku oslabení mnohem větší náchylnost ke zlomeninám. Stav kostí se zhoršuje pomalu během let a nemoc je často odhalena až když dojde k fraktuře za okolností, které by normálně ke zlomenině nevedly. Někdy může frakturu způsobit dokonce i kýchnutí nebo kašel. Při osteoporóze se nejčastěji se objevují zlomená zápěstí, kyčle a obratle, ale na oslabeném skeletu může dojít ke zlomeninám i na jiných místech.

Celý článek

Rakovina prsu

Rakovina prsu je způsobena růstem rakovinných buněk v prsní tkáni a je hned po rakovině kůže nejčastěji diagnostikovaným nádorovým onemocněním. Může se objevit jak u mužů, tak u žen, ale u žen se objevuje nesrovnatelně častěji. Neustálá osvěta v posledních letech naštěstí situaci kolem rakoviny prsu mění podstatně k lepšímu. Díky pravidelným kontrolám je mnoho nádorů nalezeno v počátečních stadiích, kde je šance na úplné uzdravení téměř stoprocentní a úmrtnost na rakovinu prsu se významně snižuje.

Celý článek

Spánková apnoe

Syndrom spánkové apnoe je poměrně vážná porucha spánku, při které pacient v podstatě přestává dýchat, což zvýší tlak v dýchacích cestách, následuje tzv. mikroprobuzení, dech se následně obnoví. Tento proces se může za hodinu zopakovat více než stokrát. Onemocnění tedy nenarušuje jen přísun kyslíku, ale také kvalitu spánku a celkové zdraví pacienta. Pacient se pak po probuzení cítí unavený, a to i po celonočním spánku. Spánkovou apnoí často trpí lidé, kteří chrápou

Celý článek

Tříselná kýla

Tříselná kýla vzniká, když měkké tkáně z břišní dutiny (nejčastěji střeva) proniknou v důsledku oslabení břišní stěny k povrchu v oblasti třísel. Vzniklá výduť může být bolestivá např. při kašli nebo při zvedání těžkých věcí. Tříselná kýla sama o sobě není nebezpečná, ale může vést k vážným, až život ohrožujícím komplikacím. Proto je nejlepším řešením chirurgický zákrok, který je jediným účinným způsobem léčby, podstoupit a neodkládat ho.  

Celý článek

Newsletter

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru.
Budeme Vám posílat novinky z oboru zdraví.

Souhlasím s
podmínkami

Svou registrací/přihlášením k odběru newsletteru poskytuji společnosti EUC a.s., Na Pankráci 1690/125,
140 00 Praha 4, IČ: 26730413, skup. DIČ: CZ699002423
, souhlas se zpracováním svých osobních údajů v nezbytném rozsahu, za účelem zařazení do databáze k marketingovým účelům, tj. zejména nabízení výrobků, služeb a za účelem zasílání obchodních sdělení a novinek prostřednictvím elektronických prostředků dle platného zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační povinnosti.

Souhlas poskytuji dobrovolně na dobu neurčitou. Zároveň prohlašuji, že mnou uvedené údaje jsou pravdivé.

Souhlas může být kdykoli odvolán písemnou formou na adresu společnosti nebo využitím funkce zrušení registrace/odhlášení v newsletteru.

Společnost prohlašuje, že bude zpracovávat údaje v souladu s platnou právní úpravou a pouze k účelům, ke kterým mu byl poskytnut souhlas.